CTXFL3010F-1R0M
Mfr.Part #
CTXFL3010F-1R0M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
1UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant :
Inductance :
1 µH
Inductance Frequency - Test :
2 MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Material - Core :
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Features :
Q @ Freq :
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Size / Dimension :
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Tolerance :
±20%
Shielding :
Shielded
Series :
CTXFL3010F
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Current - Saturation (Isat) :
4.5A
Current Rating (Amps) :
3.4 A
Package :
Tape and Reel (TR)
DC Resistance (DCR) :
49mOhm Max