CTX50-2-52M-R
Mfr.Part #
CTX50-2-52M-R
Package / Case
Radial, Vertical, 4 Leads (Open)
Description
FIXED IND 50UH 4.9A 32.6 MOHM TH
Stock
89
In Stock :
89
Operating Temperature :
-40°C~75°C
Current - Saturation :
4.9A
DC Resistance (DCR) :
32.6mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
100kHz
DC Current :
4.9A
Max Operating Temperature :
75°C
Lead Pitch :
20.3mm
Lead/Base Style :
Pin
Diameter :
21.6mm
Inductance :
50μH
Min Operating Temperature :
-40°C
Height Seated (Max) :
0.925 23.50mm
Series :
CTX
Current Rating (Amps) :
4.9A
Termination :
Radial
Material - Core :
Iron Powder
Packaging :
Bulk
Height :
23.495mm
Max DC Current :
4.9A
Radiation Hardening :
No
Resistance :
32.6mOhm
Package / Case :
Depth :
16mm
Test Frequency :
100kHz
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Weight :
18.597287g
Published :
2007
Current Rating :
4.9A
Type :
Toroidal
Length :
31mm
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
1.220Lx0.630W 31.00mmx16.00mm
Width :
16.002mm
Datasheets
CTX50-2-52M-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD