CTX20-2-52-R
Mfr.Part #
CTX20-2-52-R
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Description
FIXED IND 20UH 3.2A 39.2 MOHM TH
Series :
CTX
Packaging :
Bulk
Current - Saturation :
3.2A
DC Current :
3.2A
Size / Dimension :
0.492Diax0.295W 12.50mmx7.50mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Test Frequency :
100kHz
Factory Lead Time :
15 Weeks
Length :
12.5mm
Weight :
3.175147g
Operating Temperature :
-40°C~75°C
Depth :
7.5mm
Material - Core :
Iron Powder
Width :
7.493mm
Tolerance :
±20%
Max DC Current :
3.2A
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
Diameter :
12.5mm
Current Rating (Amps) :
3.2A
Height :
7.5mm
Type :
Toroidal
Lead Pitch :
11mm
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
DC Resistance (DCR) :
39.2mOhm Max
Inductance :
20μH
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Radial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Inductance - Parallel :
20 μH
Lead/Base Style :
Radial
Max Operating Temperature :
75°C
Published :
Current Rating :
3.2A
Datasheets
CTX20-2-52-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD