CTX20-1-52LP-R
Mfr.Part #
CTX20-1-52LP-R
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Description
FIXED IND 20UH 1.8A 82.9 MOHM TH
Max DC Current :
2.7A
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Series :
CTX
Length :
9.09mm
Height Seated (Max) :
0.264 6.70mm
Current - Saturation :
2.2A
Material - Core :
Iron Powder
Published :
Min Operating Temperature :
-40°C
Test Frequency :
100kHz
Radiation Hardening :
No
Lead/Base Style :
Radial
Max Operating Temperature :
75°C
Size / Dimension :
0.358Dia 9.10mm
Termination :
Radial
Mount :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
1.8A
Current Rating :
1.8A
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
Height :
6.7mm
Width :
6.7mm
Weight :
1.360777g
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Diameter :
9.1mm
Type :
Toroidal
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
7.4mm
Operating Temperature :
-40°C~75°C
DC Resistance (DCR) :
82.9mOhm Max
Inductance :
20μH
Factory Lead Time :
10 Weeks
DC Current :
1.8A
Datasheets
CTX20-1-52LP-R
Eaton-Electronics Division CTX20-1-52LP-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD