CTVFW2724F-330M
Mfr.Part #
CTVFW2724F-330M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Vertical, 6 PC Pin
Datasheet
Download
Description
3UH SHLDED POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Q @ Freq :
Tolerance :
±20%
Features :
DC Resistance (DCR) :
2.6mOhm Max
Height - Seated (Max) :
0.945 (24.00mm)
Series :
CTVFW2724F
Material - Core :
Shielding :
Shielded
Supplier Device Package :
Vertical, 6 PC Pin
Size / Dimension :
1.059 L x 0.665 W (26.90mm x 16.90mm)
Product Status :
Active
Type :
Wirewound
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package :
Bulk
Package / Case :
Inductance :
33 µH
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
26 A
Frequency - Self Resonant :
Current - Saturation (Isat) :
9.2A
Ratings :
Datasheets
CTVFW2724F-330M
Central Technologies CTVFW2724F-330M
CTVFW2724F-330M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD