CTVF-0-1R0L-25
Mfr.Part #
CTVF-0-1R0L-25
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
1.0UH RADIAL POWER INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating (Amps) :
21.8 A
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Features :
DC Resistance (DCR) :
2mOhm Max
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Size / Dimension :
0.598 Dia (15.20mm)
Inductance :
1 µH
Tolerance :
±15%
Height - Seated (Max) :
0.681 (17.30mm)
Q @ Freq :
Material - Core :
Current - Saturation (Isat) :
Shielding :
Unshielded
Series :
CTVF-0
Inductance Frequency - Test :
15.75 kHz
Mounting Type :
Through Hole
Type :
Wirewound
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package :
Radial
Ratings :
Frequency - Self Resonant :
Datasheets
CTVF-0-1R0L-25
Central Technologies CTVF-0-1R0L-25
CTVF-0-1R0L-25 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD