CTTF0402F-33NF
Mfr.Part #
CTTF0402F-33NF
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
FIXED IND 33NH1% SMD
Inductance :
33 nH
Inductance Frequency - Test :
500 MHz
Frequency - Self Resonant :
3.75GHz
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps) :
75 mA
Height - Seated (Max) :
0.016 (0.40mm)
Series :
CTTF0402F
Q @ Freq :
13 @ 500MHz
DC Resistance (DCR) :
2.5Ohm Max
Current - Saturation (Isat) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
CTTF0402F-33NF
Central Technologies CTTF0402F-33NF
CTTF0402F-33NF datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD