CTTF0201F-0N2B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTTF0201F-0N2B
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
0.2NH SMD THIN FILM CHIP INDUCTR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Thin Film
Package :
Bulk
Inductance Frequency - Test :
500 MHz
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Frequency - Self Resonant :
9GHz
Height - Seated (Max) :
0.011 (0.28mm)
Shielding :
Unshielded
Current Rating (Amps) :
400 mA
Series :
Current - Saturation (Isat) :
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Supplier Device Package :
Inductance :
200 nH
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Material - Core :
Q @ Freq :
8 @ 500MHz
Ratings :
DC Resistance (DCR) :
200mOhm Max
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1nH
Datasheets
CTTF0201F-0N2B
Central Technologies CTTF0201F-0N2B
CTTF0201F-0N2B datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD