CTTF0402F-2N5S
Mfr.Part #
CTTF0402F-2N5S
Description
FIXED IND 2.5NH0.3NH SMD
Current Rating (Amps) :
440 mA
Ratings :
Inductance :
2.5 nH
Q @ Freq :
13 @ 500MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) :
0.016 (0.40mm)
Inductance Frequency - Test :
500 MHz
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
DC Resistance (DCR) :
350mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Tolerance :
±0.3nH
Datasheets
CTTF0402F-2N5S
Central Technologies CTTF0402F-2N5S
CTTF0402F-2N5S datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD