CTTF0402F-20N8G
Mfr.Part #
CTTF0402F-20N8G
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
FIXED IND 20.8NH2% SMD
Stock
108
In Stock :
108
Fixed Inductors
Quality Factor-Min (at L-nom) :
13
HTS Code :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Case/Size Code :
0402
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Current Rating (Amps) :
90 mA
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Test Frequency :
500 MHz
Inductance :
20.8 nH
Rated Current-Max :
0.09 A
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Number of Functions :
1
Surface Mount :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Ratings :
Supplier Device Package :
0402
Pbfree Code :
yes
Current - Saturation (Isat) :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Frequency - Self Resonant :
2.8GHz
Shielding :
Unshielded
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
DC Resistance :
2.6 Ω
Tolerance :
±2%
Shielded :
No
Number of Terminals :
2
Q @ Freq :
13 @ 500MHz
Inductance Frequency - Test :
500 MHz
Inductance-Nom (L) :
0.0208 µH
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e3
Material - Core :
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
CTTF0402F
DC Resistance (DCR) :
2.6Ohm Max
Datasheets
CTTF0402F-20N8G
Central Technologies CTTF0402F-20N8G
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD