CTTF0402F-12NG
Mfr.Part #
CTTF0402F-12NG
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
FIXED IND 12NH2% SMD
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Shielding :
Unshielded
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height - Seated (Max) :
0.016 (0.40mm)
Inductance-Nom (L) :
0.012 µH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
13
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
1.6Ohm Max
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Current - Saturation (Isat) :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Functions :
1
Tolerance :
2%
Material - Core :
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminals :
2
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package :
Rated Current-Max :
0.18 A
Inductance :
12 nH
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Shielded :
No
Current Rating (Amps) :
180 mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
CTTF0402F
Thin Film
HTS Code :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Features :
Case/Size Code :
Frequency - Self Resonant :
3.7GHz
Q @ Freq :
13 @ 500MHz
Mounting Type :
Surface Mount
DC Resistance :
1.6 Ω
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
500 MHz
Test Frequency :
500 MHz
Datasheets
CTTF0402F-12NG
Central Technologies CTTF0402F-12NG
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD