CTTF0201HCF-1N9C
Mfr.Part #
CTTF0201HCF-1N9C
Description
FIXED IND 1.9NH0.2NH SMD
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test :
500 MHz
Series :
CTTF0201HCF
Inductance :
1.9 nH
Q @ Freq :
10 @ 500MHz
DC Resistance (DCR) :
300mOhm Max
Current Rating (Amps) :
500 mA
Height - Seated (Max) :
0.011 (0.28mm)
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Features :
Tolerance :
±0.2nH
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Datasheets
CTTF0201HCF-1N9C
Central Technologies CTTF0201HCF-1N9C
CTTF0201HCF-1N9C datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD