CTTF0201HCF-1N1S
Mfr.Part #
CTTF0201HCF-1N1S
Description
FIXED IND 1.1NH0.3NH SMD
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Q @ Freq :
10 @ 500MHz
Current Rating (Amps) :
600 mA
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test :
500 MHz
Series :
CTTF0201HCF
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Ratings :
Tolerance :
±0.3nH
Material - Core :
DC Resistance (DCR) :
150mOhm Max
Inductance :
1.1 nH
Height - Seated (Max) :
0.011 (0.28mm)
Datasheets
CTTF0201HCF-1N1S
Central Technologies CTTF0201HCF-1N1S
CTTF0201HCF-1N1S datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD