CTTF0201F-3N6C
Mfr.Part #
CTTF0201F-3N6C
Description
FIXED IND 3.6NH0.2NH SMD
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
DC Resistance (DCR) :
1.2Ohm Max
Current Rating (Amps) :
150 mA
Tolerance :
±0.2nH
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Q @ Freq :
8 @ 500MHz
Height - Seated (Max) :
0.011 (0.28mm)
Series :
CTTF0201F
Inductance Frequency - Test :
500 MHz
Material - Core :
Inductance :
3.6 µH
Datasheets
CTTF0201F-3N6C
Central Technologies CTTF0201F-3N6C
CTTF0201F-3N6C datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD