CTTF0201F-3N1S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTTF0201F-3N1S
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.1NH0.3NH SMD
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
DC Resistance (DCR) :
1Ohm Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test :
500 MHz
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Shielding :
Unshielded
Frequency - Self Resonant :
6GHz
Ratings :
Material - Core :
Tolerance :
±0.3nH
Height - Seated (Max) :
0.011 (0.28mm)
Product Status :
Active
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating (Amps) :
150 mA
Inductance :
3.1 µH
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Q @ Freq :
8 @ 500MHz
Type :
Thin Film
Series :
CTTF0201F
Supplier Device Package :
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
CTTF0201F-3N1S
Central Technologies CTTF0201F-3N1S
CTTF0201F-3N1S datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD