CTTF0201F-2N6C
Mfr.Part #
CTTF0201F-2N6C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
FIXED IND 2.6NH0.2NH SMD
Current Rating (Amps) :
150 mA
DC Resistance (DCR) :
800mOhm Max
Material - Core :
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Q @ Freq :
8 @ 500MHz
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Inductance Frequency - Test :
500 MHz
Frequency - Self Resonant :
8GHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Tolerance :
±0.2nH
Features :
Inductance :
2.6 µH
Series :
CTTF0201F
Height - Seated (Max) :
0.011 (0.28mm)
Datasheets
CTTF0201F-2N6C
Central Technologies CTTF0201F-2N6C
CTTF0201F-2N6C datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD