CTTF0201F-1N9S
Mfr.Part #
CTTF0201F-1N9S
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
1.9NH SMD THIN FILM CHIP INDUCTR
Current Rating (Amps) :
200 mA
Q @ Freq :
8 @ 500MHz
Inductance :
1.9 µH
Package :
Tape and Reel (TR)
DC Resistance (DCR) :
550mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
9GHz
Tolerance :
±0.3nH
Supplier Device Package :
Inductance Frequency - Test :
500 MHz
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Series :
CTTF0201F
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max) :
0.011 (0.28mm)
Datasheets
CTTF0201F-1N9S
Central Technologies CTTF0201F-1N9S
CTTF0201F-1N9S datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD