CTSMDS4F-8R2J
Mfr.Part #
CTSMDS4F-8R2J
DC Resistance (DCR) :
828mOhm Max
Current - Saturation (Isat) :
535mA
Height - Seated (Max) :
0.228 (5.80mm)
Inductance Frequency - Test :
7.9 MHz
Size / Dimension :
0.504 L x 0.238 W (12.80mm x 6.05mm)
Q @ Freq :
46 @ 7.9MHz
Inductance :
8.2 µH
Frequency - Self Resonant :
58MHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±5%
Datasheets
CTSMDS4F-8R2J
Central Technologies CTSMDS4F-8R2J
CTSMDS4F-8R2J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD