CTSMDS4F-104J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTSMDS4F-104J
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
SMD SHIELDED RF INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Polarization :
Polar
Package :
Bulk
DC Resistance (DCR) :
484Ohm Max
Features :
Q @ Freq :
50 @ 79kHz
Inductance :
100 mH
Series :
059 PLL-SI
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Material - Core :
Supplier Device Package :
SMD
Current - Saturation (Isat) :
22mA
Frequency - Self Resonant :
320kHz
Height - Seated (Max) :
1.260 (32.00mm)
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 (10.00mm)
Capacitance :
220μF
Surface Mount Land Size :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Packaging :
Bulk
Ratings :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
ESR (Equivalent Series Resistance) :
540 mOhm @ 100Hz
Impedance :
300 mOhms
Lifetime @ Temp. :
10000 Hrs @ 105°C
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Voltage - Rated :
250V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.06A @ 100Hz
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Obsolete
Type :
Size / Dimension :
1.181 Dia (30.00mm)
Shielding :
Shielded
Datasheets
CTSMDS4F-104J
Central Technologies CTSMDS4F-104J
CTSMDS4F-104J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD