CTSMDS4F-560K
Mfr.Part #
CTSMDS4F-560K
Q @ Freq :
55 @ 2.5MHz
Current - Saturation (Isat) :
380mA
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
SMD
REACH SVHC :
yes
Shielding :
Shielded
Number of Contacts :
41
Tolerance :
±10%
Material - Core :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Size / Dimension :
0.504 L x 0.238 W (12.80mm x 6.05mm)
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Termination :
Solder
Frequency - Self Resonant :
25MHz
RoHS :
Compliant
Body Material :
Aluminium
Height - Seated (Max) :
0.228 (5.80mm)
Surface Mount
Gender :
Receptacle
Inductance :
56 µH
Connector Type :
Circular
Contact Plating :
Gold
DC Resistance (DCR) :
1.64Ohm Max
Datasheets
CTSMDS4F-560K
Central Technologies CTSMDS4F-560K
CTSMDS4F-560K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD