CTSMDS4F-471M
Mfr.Part #
CTSMDS4F-471M
Size / Dimension :
0.504 L x 0.238 W (12.80mm x 6.05mm)
Frequency - Self Resonant :
6.5MHz
Inductance :
470 µH
Current - Saturation (Isat) :
192mA
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Q @ Freq :
70 @ 790kHz
DC Resistance (DCR) :
6.45Ohm Max
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±20%
Height - Seated (Max) :
0.228 (5.80mm)
Datasheets
CTSMDS4F-471M
Central Technologies CTSMDS4F-471M
CTSMDS4F-471M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD