CTSMDS4F-391J
Mfr.Part #
CTSMDS4F-391J
Height - Seated (Max) :
0.228 (5.80mm)
Frequency - Self Resonant :
6.9MHz
Inductance :
390 µH
DC Resistance (DCR) :
5.62Ohm Max
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Current - Saturation (Isat) :
205mA
Q @ Freq :
65 @ 790kHz
Size / Dimension :
0.504 L x 0.238 W (12.80mm x 6.05mm)
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
CTSMDS4F-391J
Central Technologies CTSMDS4F-391J
CTSMDS4F-391J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD