CTP1330F-102K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTP1330F-102K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
1.0UH SMD MOLDED INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Features :
Shielding :
Unshielded
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Product Status :
Active
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
CTP1330F
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance-Nom (L) :
1 µH
Supplier Device Package :
SMD
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Material - Core :
Type :
Molded
Number of Terminals :
2
Test Frequency :
0.001 MHz
Size / Dimension :
0.311 L x 0.128 W (7.90mm x 3.25mm)
Rated Current-Max :
2.78 A
Current - Saturation (Isat) :
1.526A
Tolerance :
10%
Q @ Freq :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Reach Compliance Code :
Compliant
Pbfree Code :
yes
Number of Functions :
1
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
1 µH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
DC Resistance (DCR) :
35mOhm Max
HTS Code :
Shielded :
No
Surface Mount :
yes
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Frequency - Self Resonant :
DC Resistance :
0.035 Ω
Current Rating (Amps) :
2.78 A
Height - Seated (Max) :
0.142 (3.60mm)
Datasheets
CTP1330F-102K
Central Technologies CTP1330F-102K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD