CTMC2220F-152J
Mfr.Part #
CTMC2220F-152J
Package / Case
Nonstandard
Description
1500UH FERRITE CORE WW INDUCTOR
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Type :
Molded
Case/Size Code :
DC Resistance (DCR) :
20Ohm Max
Mounting Type :
Brass Contact Pin
Packaging :
Insulation Resistance - 1000mOhm Min.
Current Rating (Amps) :
70 mA
Supplier Device Package :
Number of Terminals :
2
Reach Compliance Code :
Compliant
Rated Current-Max :
0.07 A
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductance-Nom (L) :
1500 µH
Size / Dimension :
0.232 L x 0.205 W (5.90mm x 5.20mm)
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Q @ Freq :
20 @ 252kHz
Pbfree Code :
yes
Test Frequency :
0.252 MHz
ECCN Code :
EAR99
Features :
Number of Functions :
1
PINREX
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Voltage :
7 Amp
Package / Case :
Nonstandard
DC Resistance :
20 Ω
HTS Code :
Tolerance :
Contact Resistance - 20mOhm Max.
Product Status :
Active
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Frequency - Self Resonant :
1.4MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Material - Core :
Ferrite
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height - Seated (Max) :
0.169 (4.30mm)
Shielding :
Unshielded
Current - Saturation (Isat) :
Inductance :
1.5 mH
RoHS :
Y
Shielded :
No
Core Material :
Ferrite
Inductance Frequency - Test :
252 kHz
Series :
CTMC2220F
Ratings :
Datasheets
CTMC2220F-152J
Central Technologies CTMC2220F-152J
CTMC2220F-152J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD