CTLSH3-30M833S TR
Mfr.Part #
CTLSH3-30M833S TR
Manufacturer
Central Semiconductor
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Description
SMT RECTIFIER SCHOTTKY SNG
Manufacturer :
Central Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
450mV @ 3A
Operating Temperature (Max) :
150°C
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Non-rep Pk Forward Current-Max :
25A
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Type :
Schottky
Number of Elements :
1
Output Current-Max :
3A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 30V
Current - Average Rectified (Io) :
3A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
30V
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS Status :
RoHS Compliant
Configuration :
Single
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CTLSH3-30M833S TR
Central Semiconductor CTLSH3-30M833S TR
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 450mV @ 3A -65°C~150°C 1mA @ 30V Tape & Reel (TR) 8-VDFN Exposed Pad Surface Mount
CTLSH3-30M833S TR Overview
3A represents the maximum output current.
CTLSH3-30M833S TR Features
3A is the maximum value
CTLSH3-30M833S TR Applications
There are a lot of Central Semiconductor Corp
CTLSH3-30M833S TR applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB