CTLSH01-30 TR PBFREE
Mfr.Part #
CTLSH01-30 TR PBFREE
Manufacturer
Central Semiconductor
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 2DFN
Manufacturer :
Central Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Configuration :
Single
Diode Type :
Schottky
Packaging :
Cut Tape (CT)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
460mV @ 10mA
Non-rep Pk Forward Current-Max :
0.5A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30V
Operating Temperature (Max) :
125°C
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
30V
Capacitance @ Vr, F :
7pF @ 0V 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr :
300nA @ 10V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Operating Temperature - Junction :
-65°C~125°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Current - Average Rectified (Io) :
100mA
Number of Elements :
1
Output Current-Max :
0.1A
Speed :
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Central Semiconductor CTLSH01-30 TR PBFREE
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 460mV @ 10mA -65°C~125°C 300nA @ 10V Cut Tape (CT) 0201 (0603 Metric) Surface Mount
CTLSH01-30 TR PBFREE Overview
As far as output current is concerned, 0.1A is the maximum.
CTLSH01-30 TR PBFREE Features
0.1A is the maximum value
CTLSH01-30 TR PBFREE Applications
There are a lot of Central Semiconductor Corp
CTLSH01-30 TR PBFREE applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB