CTLQ1812NF-8R2K
Mfr.Part #
CTLQ1812NF-8R2K
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
8.2UH 450MA SMD WW INDUCTOR
Q @ Freq :
30 @ 1MHz
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Tolerance :
±10%
Height - Seated (Max) :
0.110 (2.80mm)
Frequency - Self Resonant :
27MHz
Inductance :
8.2 µH
Series :
CTLQ1812NF
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
DC Resistance (DCR) :
560mOhm Max
Current Rating (Amps) :
450 mA
Datasheets
CTLQ1812NF-8R2K
Central Technologies CTLQ1812NF-8R2K
CTLQ1812NF-8R2K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD