CTLQ1206NF-120M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTLQ1206NF-120M
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
12UH 95MA SMD WW INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance-Nom (L) :
12 µH
Product Status :
Active
Type :
Wirewound
Inductance :
12 µH
Rated Current-Max :
0.095 A
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Terminal Shape :
ONE SURFACE
DC Resistance (DCR) :
3.51Ohm Max
Supplier Device Package :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
CTLQ1206NF
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
20%
Features :
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR)
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Shielding :
Unshielded
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Special Feature :
Q MEASURED AT 5 MHZ
Number of Terminals :
2
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height - Seated (Max) :
0.079 (2.00mm)
Current - Saturation (Isat) :
Test Frequency :
1 MHz
Q @ Freq :
35 @ 5MHz
HTS Code :
Number of Functions :
1
Material - Core :
Shielded :
No
Surface Mount :
yes
Frequency - Self Resonant :
18MHz
Current Rating (Amps) :
95 mA
Ratings :
Inductor Application :
DC-DC Converter
DC Resistance :
3.51 Ω
Datasheets
CTLQ1206NF-120M
Central Technologies CTLQ1206NF-120M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD