CTLQ1812NF-152K
Mfr.Part #
CTLQ1812NF-152K
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
1.5MH 40MA SMD WW INDUCTOR
Inductance :
1.5 mH
Series :
CTLQ1812NF
Q @ Freq :
40 @ 252kHz
Current - Saturation (Isat) :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Frequency - Self Resonant :
1.6MHz
Tolerance :
±10%
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Material - Core :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) :
0.110 (2.80mm)
DC Resistance (DCR) :
37Ohm Max
Current Rating (Amps) :
40 mA
Datasheets
CTLQ1812NF-152K
Central Technologies CTLQ1812NF-152K
CTLQ1812NF-152K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD