CTLQ1210NF-1R8M
Mfr.Part #
CTLQ1210NF-1R8M
Package / Case
QFN
Description
1.8UH 390MA SMD WW INDUCTOR
Fixed Inductors
Pin Count :
4
Tolerance :
±20%
Q @ Freq :
20 @ 1MHz
Height - Seated (Max) :
0.087 (2.20mm)
Current Rating (Amps) :
390 mA
Product Height (mm) :
0.9(mm)
Supplier Device Package :
Inductance :
1.8 µH
Operating Temp Range :
-20C to 70C
Product Length (mm) :
7(mm)
Frequency - Self Resonant :
60MHz
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Package / Case :
QFN
Size / Dimension :
0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)
Type :
Wirewound
Mounting Style :
Series :
CTLQ1210NF
Product Depth (mm) :
5(mm)
Material - Core :
Screening Level :
COMMERCIAL
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Packaging :
Bulk
DC Resistance (DCR) :
700mOhm Max
Datasheets
CTLQ1210NF-1R8M
Central Technologies CTLQ1210NF-1R8M
CTLQ1210NF-1R8M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD