CTLQ1210NF-1R2M
Mfr.Part #
CTLQ1210NF-1R2M
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
1.2UH 425MA SMD WW INDUCTOR
Inductance :
1.2 µH
Frequency - Self Resonant :
100MHz
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Height - Seated (Max) :
0.087 (2.20mm)
Current Rating (Amps) :
425 mA
Series :
CTLQ1210NF
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm)
DC Resistance (DCR) :
600mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Q @ Freq :
20 @ 1MHz
Datasheets
CTLQ1210NF-1R2M
Central Technologies CTLQ1210NF-1R2M
CTLQ1210NF-1R2M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD