CTLQ1210NF-1R0M
Mfr.Part #
CTLQ1210NF-1R0M
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Description
1.0UH 445MA SMD WW INDUCTOR
Stock
2
In Stock :
2
Fixed Inductors
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Supplier Device Package :
1210
Inductance :
1 µH
ECCN Code :
EAR99
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
DC Resistance :
0.5 Ω
Shielded :
No
Special Feature :
Q MEASURED AT 1 MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductance-Nom (L) :
1 µH
Surface Mount :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminals :
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Pbfree Code :
yes
DC Resistance (DCR) :
500mOhm Max
Ratings :
Features :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
JESD-609 Code :
e3
Q @ Freq :
20 @ 1MHz
Tolerance :
±20%
Frequency - Self Resonant :
100MHz
Type :
Wirewound
Test Frequency :
1 MHz
Reach Compliance Code :
Compliant
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Current Rating (Amps) :
445 mA
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Rated Current-Max :
0.445 A
Height - Seated (Max) :
0.087" (2.20mm)
Series :
CTLQ1210NF
Current - Saturation (Isat) :
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Product Status :
Active
HTS Code :
Case/Size Code :
1210
Material - Core :
Datasheets
CTLQ1210NF-1R0M
Central Technologies CTLQ1210NF-1R0M
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD