CTLQ1206NF-3R3K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTLQ1206NF-3R3K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
3.3UH 130MA SMD WW INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Ratings :
Number of Terminals :
2
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shielded :
No
Test Frequency :
1 MHz
Tolerance :
10%
Type :
Wirewound
Q @ Freq :
35 @ 8MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Supplier Device Package :
Inductor Application :
DC-DC Converter
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Inductance-Nom (L) :
3.3 µH
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Inductance :
3.3 µH
Pbfree Code :
yes
Current Rating (Amps) :
130 mA
DC Resistance :
1.82 Ω
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Frequency - Self Resonant :
38MHz
Height - Seated (Max) :
0.079 (2.00mm)
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Special Feature :
Q MEASURED AT 8 MHZ
Surface Mount :
yes
DC Resistance (DCR) :
1.82Ohm Max
Material - Core :
Features :
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Current - Saturation (Isat) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Rated Current-Max :
0.13 A
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Series :
CTLQ1206NF
Datasheets
CTLQ1206NF-3R3K
Central Technologies CTLQ1206NF-3R3K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD