CTLQ1206NF-3R3J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTLQ1206NF-3R3J
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
3.3UH 130MA SMD WW INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Material - Core :
Inductor Application :
DC-DC Converter
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency - Self Resonant :
38MHz
Shielding :
Unshielded
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Supplier Device Package :
Number of Functions :
1
Tolerance :
5%
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
DC Resistance (DCR) :
1.82Ohm Max
Inductance-Nom (L) :
3.3 µH
Number of Terminals :
2
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Surface Mount :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Special Feature :
Q MEASURED AT 8 MHZ
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Q @ Freq :
35 @ 8MHz
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
DC Resistance :
1.82 Ω
Rated Current-Max :
0.13 A
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
0.079 (2.00mm)
Series :
CTLQ1206NF
Inductance :
3.3 µH
Current Rating (Amps) :
130 mA
Current - Saturation (Isat) :
Pbfree Code :
yes
Features :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Test Frequency :
1 MHz
Shielded :
No
Type :
Wirewound
Datasheets
CTLQ1206NF-3R3J
Central Technologies CTLQ1206NF-3R3J
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD