CTLC0603F-R10G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTLC0603F-R10G
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
SMD LASER CUT INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Quality Factor-Min (at L-nom) :
14
HTS Code :
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Series :
CTLC0603F
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shielded :
No
Material - Core :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance :
1.8 Ω
JESD-609 Code :
e3
Q @ Freq :
14 @ 100MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Number of Terminals :
2
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Package :
Bulk
Frequency - Self Resonant :
1.8GHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Type :
Tolerance :
2%
Rated Current-Max :
0.16 A
Surface Mount :
yes
Shielding :
Unshielded
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Test Frequency :
100 MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Obsolete
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
Inductance-Nom (L) :
0.1 µH
Height - Seated (Max) :
0.037 (0.95mm)
Current Rating (Amps) :
160 mA
DC Resistance (DCR) :
1.8Ohm Max
Current - Saturation (Isat) :
Supplier Device Package :
Number of Functions :
1
Reach Compliance Code :
Compliant
Features :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Case/Size Code :
Pbfree Code :
yes
Inductance :
100 nH
Datasheets
CTLC0603F-R10G
Central Technologies CTLC0603F-R10G
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD