CTLC0603F-12NJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTLC0603F-12NJ
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
SMD LASER CUT INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant :
5GHz
Current Rating (Amps) :
450 mA
Features :
Height - Seated (Max) :
0.037 (0.95mm)
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
100 MHz
Supplier Device Package :
Type :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Inductance :
12 nH
Shielding :
Unshielded
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Current - Saturation (Isat) :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Obsolete
Material - Core :
Series :
CTLC0603F
Q @ Freq :
14 @ 100MHz
Package :
Bulk
Ratings :
DC Resistance (DCR) :
350mOhm Max
Datasheets
CTLC0603F-12NJ
Central Technologies CTLC0603F-12NJ
CTLC0603F-12NJ datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD