CTIHSM4825F-1R2L
Mfr.Part #
CTIHSM4825F-1R2L
Description
1.2UH SMD MOLDED INDUCTOR
Fixed Inductors
Number of Terminals :
2
Ratings :
ECCN Code :
EAR99
Rated Current-Max :
7.6 A
Current - Saturation (Isat) :
3.8A
Reach Compliance Code :
Compliant
Type :
Molded
Test Frequency :
0.001 MHz
Features :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Tolerance :
±15%
Q @ Freq :
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
0.230 (5.84mm)
Inductance :
1.2 µH
DC Resistance :
0.018 Ω
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Surface Mount :
yes
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shielded :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
CTIHSM4825F
Product Status :
Active
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Inductance-Nom (L) :
1.2 µH
Material - Core :
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
0.520 L x 0.250 W (13.20mm x 6.35mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Current Rating (Amps) :
7.6 A
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance (DCR) :
18mOhm Max
Datasheets
CTIHSM4825F-1R2L
Central Technologies CTIHSM4825F-1R2L
CTIHSM4825F-1R2L datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD