CTIHSM4825F-100L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTIHSM4825F-100L
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
10.0UH SMD MOLDED INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Ratings :
Material - Core :
Number of Terminals :
2
Size / Dimension :
0.520 L x 0.250 W (13.20mm x 6.35mm)
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
71mOhm Max
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
15%
Reach Compliance Code :
Compliant
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Supplier Device Package :
SMD
Inductance-Nom (L) :
10 µH
Current - Saturation (Isat) :
1.4A
ECCN Code :
EAR99
Shielded :
No
Frequency - Self Resonant :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Q @ Freq :
Surface Mount :
yes
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Rated Current-Max :
3.1 A
Height - Seated (Max) :
0.230 (5.84mm)
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Shielding :
Unshielded
Pbfree Code :
yes
Number of Functions :
1
DC Resistance :
0.071 Ω
Inductance :
10 µH
Type :
Molded
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Test Frequency :
0.001 MHz
Features :
Current Rating (Amps) :
3.1 A
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Series :
CTIHSM4825F
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
CTIHSM4825F-100L
Central Technologies CTIHSM4825F-100L
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD