CTIHLP2818AF-8R2M
Mfr.Part #
CTIHLP2818AF-8R2M
Description
8.20UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Fixed Inductors
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90µin (0.099µm)
Inductance :
8.2 µH
Current Rating (Amps) :
5 A
DC Resistance (DCR) :
63mOhm Max
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Gold
Active
Number of Rows :
2
Insulation Height :
0.238 (6.05mm)
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Type :
Applications :
Contact Length - Post :
0.115 (2.92mm)
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Material - Core :
Ingress Protection :
Supplier Device Package :
Current - Saturation (Isat) :
8A
Frequency - Self Resonant :
Style :
Board to Board
Contact Shape :
Square
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Termination :
Solder
Connector Type :
Receptacle
Voltage Rating :
Series :
PS
Number of Positions :
24
Current Rating :
3A
Contact Type :
Female Socket
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mated Stacking Heights :
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Color :
Black
Height - Seated (Max) :
0.197 (5.00mm)
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Ratings :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Package / Case :
Nonstandard
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Tolerance :
±20%
Fastening Type :
Push-Pull
Size / Dimension :
0.287 L x 0.260 W (7.30mm x 6.60mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Q @ Freq :
Datasheets
CTIHLP2818AF-8R2M
Central Technologies CTIHLP2818AF-8R2M
CTIHLP2818AF-8R2M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD