CTIHLP2818AF-3R3M
Mfr.Part #
CTIHLP2818AF-3R3M
Description
3.30UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.287 L x 0.260 W (7.30mm x 6.60mm)
Ratings :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Series :
CTIHLP2818AF
Height - Seated (Max) :
0.197 (5.00mm)
DC Resistance (DCR) :
20.9mOhm Max
Inductance :
3.3 µH
Current - Saturation (Isat) :
12A
Current Rating (Amps) :
8 A
Datasheets
CTIHLP2818AF-3R3M
Central Technologies CTIHLP2818AF-3R3M
CTIHLP2818AF-3R3M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD