CTIHLP2205F-2R2M
Mfr.Part #
CTIHLP2205F-2R2M
Description
2.2UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.224 L x 0.213 W (5.70mm x 5.40mm)
DC Resistance (DCR) :
76mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Height - Seated (Max) :
0.047 (1.20mm)
Current - Saturation (Isat) :
4A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
3.5 A
Inductance :
2.2 µH
Series :
CTIHLP2205F
Datasheets
CTIHLP2205F-2R2M
Central Technologies CTIHLP2205F-2R2M
CTIHLP2205F-2R2M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD