CTIHLP2012CF-2R2M
Mfr.Part #
CTIHLP2012CF-2R2M
Description
2.20UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
35mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Series :
CTIHLP2012CF
Tolerance :
±20%
Frequency - Self Resonant :
43MHz
Supplier Device Package :
Current Rating (Amps) :
5.5 A
Q @ Freq :
Size / Dimension :
0.217 L x 0.205 W (5.50mm x 5.20mm)
Material - Core :
Current - Saturation (Isat) :
9A
Inductance :
2.2 µH
Height - Seated (Max) :
0.118 (3.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Datasheets
CTIHLP2012CF-2R2M
Central Technologies CTIHLP2012CF-2R2M
CTIHLP2012CF-2R2M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD