CTH8VF-270K
Mfr.Part #
CTH8VF-270K
Description
27UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Current Rating (Amps) :
4 A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Inductance :
27 µH
Series :
CTH8VF
Type :
Wirewound
Material - Core :
Current - Saturation (Isat) :
5.3A
Package :
Bulk
Supplier Device Package :
DC Resistance (DCR) :
30mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Frequency - Self Resonant :
9MHz
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.449 Dia x 0.898 L (11.40mm x 22.80mm)
Datasheets
CTH8VF-270K
Central Technologies CTH8VF-270K
CTH8VF-270K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD