CTH8F-104K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTH8F-104K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
100000UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±10%
Shielded :
No
Inductance :
100 mH
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Q @ Freq :
Series :
CTH8F
Reach Compliance Code :
Compliant
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
DC Resistance :
72 Ω
HTS Code :
Surface Mount :
No
Height - Seated (Max) :
Test Frequency :
0.001 MHz
Terminal Placement :
Axial
Number of Functions :
1
Current - Saturation (Isat) :
89mA
Package / Case :
Size / Dimension :
0.469" Dia x 0.921" L (11.90mm x 23.40mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
DC Resistance (DCR) :
71.7Ohm Max
Number of Terminals :
2
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Ratings :
Type :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Mounting Type :
Through Hole
Features :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Frequency - Self Resonant :
100kHz
Current Rating (Amps) :
67 mA
Supplier Device Package :
Terminal Shape :
Wire
Package :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Product Status :
Active
Material - Core :
JESD-609 Code :
e3
Inductance-Nom (L) :
100000 µH
Datasheets
CTH8F-104K
Central Technologies CTH8F-104K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD