CTH8VF-120K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTH8VF-120K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
12UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Supplier Device Package :
Axial
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Compliant
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminals :
2
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
HTS Code :
Current - Saturation (Isat) :
8.2A
Inductance :
12 µH
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Package :
Bulk
Series :
CTH8VF
DC Resistance (DCR) :
20mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
17MHz
Features :
Test Frequency :
0.001 MHz
Product Status :
Active
Shielding :
Unshielded
Terminal Placement :
Q @ Freq :
Tolerance :
10%
Number of Functions :
1
Terminal Shape :
Wire
Ratings :
Size / Dimension :
0.449 Dia x 0.898 L (11.40mm x 22.80mm)
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
Inductance-Nom (L) :
12 µH
Material - Core :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Shielded :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Type :
Wirewound
Current Rating (Amps) :
4 A
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance :
0.02 Ω
Datasheets
CTH8VF-120K
Central Technologies CTH8VF-120K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD