CTH8RF-3R9K
Mfr.Part #
CTH8RF-3R9K
Description
3.9UH RADIAL PWR LINE INDUCTOR
Current - Saturation (Isat) :
15A
Series :
CTH8RF
Height - Seated (Max) :
0.917 (23.30mm)
DC Resistance (DCR) :
10mOhm Max
Size / Dimension :
0.469 Dia (11.90mm)
Tolerance :
±10%
Frequency - Self Resonant :
34MHz
Current Rating (Amps) :
4 A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Inductance :
3.9 µH
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Datasheets
CTH8RF-3R9K
Central Technologies CTH8RF-3R9K
CTH8RF-3R9K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD