CTH8RF-150K
Mfr.Part #
CTH8RF-150K
Package / Case
Module Cube
Description
15UH RADIAL PWR LINE INDUCTOR
Fixed Inductors
Output :
0 V ~ 5 V
Tolerance :
±10%
Current - Saturation (Isat) :
7.3A
Operating Pressure :
100 PSI (689.48 kPa)
Output Type :
Analog, RS-485
Features :
Current Rating (Amps) :
4 A
DC Resistance (DCR) :
20mOhm Max
Q @ Freq :
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Material - Core :
Port Size :
Male - 0.13 (3.18mm) Tube, Dual
Voltage - Supply :
6 V ~ 34 V
Mounting Type :
Through Hole
Series :
PPT2
Inductance :
15 µH
Supplier Device Package :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Product Status :
Active
Maximum Pressure :
600 PSI (4136.85 kPa)
Type :
Height - Seated (Max) :
0.917 (23.30mm)
Frequency - Self Resonant :
14MHz
Accuracy :
±0.075%
Package / Case :
Module Cube
Size / Dimension :
0.469 Dia (11.90mm)
Ratings :
Termination Style :
Connector
Port Style :
Barbed
Pressure Type :
Differential
Datasheets
CTH8RF-150K
Introducing Fixed Inductors Central Technologies CTH8RF-150K from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Output:0 V ~ 5 V, Operating Temperature:-55°C ~ 110°C, Mounting Type:Through Hole, Type:-, Package / Case:Module Cube, CTH8RF-150K pinout, CTH8RF-150K datasheet PDF, CTH8RF-150K amp .Beyond Fixed Inductors Central Technologies CTH8RF-150K ,we also offer 744029002, 74479887310A, 744025100, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Central Technologies CTH8RF-150K
CTH8RF-150K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD