CTH8RF-120K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTH8RF-120K
Manufacturer
Central Technologies
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
12UH RADIAL PWR LINE INDUCTOR
Manufacturer :
Central Technologies
Product Category :
Fixed Inductors
Material - Core :
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness :
Q @ Freq :
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
4 A
Wire Gauge :
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Series :
83513-Style Micro D Metal Shell (MDM)
Size / Dimension :
0.469 Dia (11.90mm)
Supplier Device Package :
Radial
Number of Rows :
2
Current Rating :
3A
Contact Finish :
Gold
Color :
Ingress Protection :
Current - Saturation (Isat) :
8.2A
Shell Material, Finish :
Aluminum, Chromate Conversion Plated
Ratings :
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.100 Row to Row
Type :
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Frequency - Self Resonant :
17MHz
Shielding :
Unshielded
Contact Type :
Signal
Housing Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Number of Positions :
31
Material Flammability Rating :
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Backset Spacing :
Tolerance :
±10%
Inductance :
12 µH
Contact Form :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage Rating :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Height - Seated (Max) :
0.917 (23.30mm)
DC Resistance (DCR) :
20mOhm Max
Termination :
Solder
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Features :
Shielded
Package :
Bulk
Datasheets
CTH8RF-120K
Central Technologies CTH8RF-120K
CTH8RF-120K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD