CTH8RF-102K
Mfr.Part #
CTH8RF-102K
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
1000UH RADIAL PWR LINE INDUCTOR
Stock
2
In Stock :
2
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Terminal Placement :
Radial
HTS Code :
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
ECCN Code :
EAR99
Inductance :
1 mH
Height - Seated (Max) :
0.917" (23.30mm)
Package :
Bulk
Inductance-Nom (L) :
1000 µH
Pbfree Code :
yes
Supplier Device Package :
Radial
Number of Terminals :
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
DC Resistance :
0.84 Ω
Series :
CTH8RF
Surface Mount :
No
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Material - Core :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±10%
Q @ Freq :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
1MHz
Current - Saturation (Isat) :
870mA
Product Status :
Active
Terminal Shape :
Wire
Shielding :
Unshielded
Reach Compliance Code :
Compliant
Type :
Shielded :
No
Test Frequency :
0.001 MHz
Mounting Type :
Through Hole
DC Resistance (DCR) :
840mOhm Max
Current Rating (Amps) :
800 mA
Size / Dimension :
0.469" Dia (11.90mm)
Datasheets
CTH8RF-102K
Central Technologies CTH8RF-102K
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD