CTH8HCF-391K
Mfr.Part #
CTH8HCF-391K
Package / Case
Axial
Description
390UH AXIAL PWR LINE INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
182mOhm Max
Size / Dimension :
0.550 Dia x 1.000 L (13.97mm x 25.40mm)
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Axial
Series :
CTH8HCF
Shielding :
Unshielded
Supplier Device Package :
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
390 µH
Material - Core :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps) :
2.3 A
Current - Saturation (Isat) :
2.9A
Datasheets
CTH8HCF-391K
Central Technologies CTH8HCF-391K
CTH8HCF-391K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Central stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD